Etapa a VIII-a (prima a returului) din Liga I (a doua divizie de baschet a României), Grupa a doua, a adus la Timişoara, pe parchetul sălii sporturilor „Constantin Jude”, confruntarea timişoreană, B.C. S.C.M. II Timişoara-B.C. Timba Timişoara. Aşadar, „leii mici” şi „urşii” au oferit spectatorilor prezenţi în tribunele sălii „Constantin Jude” un joc plăcut, la capătul căruia echipa cu mai multă experienţă s-a impus, „urşii” luând două puncte, în timp ce „leii mici” au fost nevoiţi să se mulţumească cu punctul învinşilor.
Etapa trecută, ambele echipe au obţinut victorii importante în deplasare. „Urşii” au jucat la Cluj-Napoca, împotriva echipei U-Banca Transilvania 2 Cluj, dispunând de aceasta cu 111-51, în timp ce „leii mici” au evoluat la Târgu Mureş, împotriva echipei B.C. Mureş 2 Tg. Mureş şi s-au impus cu 77:72, după prelungiri.
După ce în tur „urşii” au învins „leii mici” cu 108:65, ieri, în meciul revanşă, Timba s-a impus la fel de lejer, echipa antrenată de Bogdan Murărescu (principal) şi Zoran Milović (secund) dovedind că are mai multă experienţă pe parchetul de joc, în timp ce echipa antrenată de Radenko Toroman (principal, fost campion al României la baschet cu echipa West Petrom Arad) şi Petru Czomor (secund), arătând că face paşi mărunţi pentru a se forma şi a oferi echipei din Liga Naţională (B.C. S.C.M. Timişoara) baschetbalişti care să o propulseze în rândul echipelor din fruntea clasamentului.

B.C. S.C.M. II Timişoara a început jocul cu următorii baschetbalişti pe parchetul de joc: Edward Halapi, Raul Rada (cpt.), Andrei Iacob, Mihai Ursan, Alexandru Albu.
B.C. Timba Timişoara a început cu următorii baschetbalişti pe parchet: Dominic Csender, Nate Barnes, Mario Lazăr, Dejan Kovacević (cpt.), Tamaş Bölöni.

B.C. S.C.M. II Timişoara a prezentat, pentru acest joc, un lot în care 70% din baschetbalişti sunt formaţi la Academia de Baschet ce s-a deschis la Timişoara acum doi ani (2014). Doar patru dintre baschetbaliştii din lotul de azi al „leilor mici” au fost formaţi la Clubul Sportiv Şcolar Bega Timişoara (Raul Rada, Mihai Ursan, Alexandru Albu şi Edward Halapi). Bogdan Penciu, unul din baschetbaliştii ce a fost convocat în lotul naţional de baschet al României, U16 (sub 16 ani), şi alţi doi „lei mici” (Daniel Pop şi Arian Stepanov) au fost gripaţi pentru acest joc, cei doi antrenori ai echipei în alb-violet neputând conta pe sprijinul lor în jocul împotriva concitadinilor de la Timba.
Cu un lot tânăr, compus din doi jucători de 17 ani, unul de 15 ani şi ceilalţi şapte de 16 ani, „leii mici” au fost o pradă uşoară pentru experimentaţii „urşi”, echipă ce a început jocul din postură de lider al clasamentului grupei a doua,  B.C. S.C.M. II Timişoara aflându-se pe un loc şase al clasamentului (sunt opt echipe în grupă).

La finalul sfertului întâi, „urşii” conduceau cu 24-4, marcatorii echipei B.C. S.C.M. II Timişoara fiind Alexandru Albu (2-4) şi Mihai Ursan (la finalul „sfertului” când a marcat pentru 4-24 şi a ratat o aruncare liberă). În dreptul echipei  B.C. Timba Timişoara remarcăm pentru acest prim sfert, două „triţe”, marcatorii lor fiind Dominic Csender (2-11) şi Dejan Kovacević (2-14).
În sfertul doi, „urşii” s-au impus la fel de lejer ca în primul sfert, „leii mici” reuşind acum să puncteze de nouă ori. Printre marcatorii echipei B.C. S.C.M. II Timişoara în acest sfert doi, amintim aici pe Andrei Iacob (o „liberă” marcată, una ratată la scorul de 0-6), Mihai Ursan (8-26) şi, în finalul „sfertului”, după ce echipei B.C. S.C.M. II Timişoara i s-au acordat trei aruncări libere, Cristian Mocriţchi a reuşit să transforme una din ele (9-31). Astfel, la finalul sfertului doi, scorul era favorabil echipei „urşilor”, 9-31, iar la scorul general tot „urşii” conduceau, având la pauză, 13-55.

Sfertul trei este început cu două „triţe” ratate de către „urşi”, autorii acestor ratări fiind Dejan Kovacević şi Nate Barnes. „Leii mici” au marcat primele puncte ale „sfertului”, prin Edward Halapi (2-0), reuşind pentru prima dată să conducă în „sfert”, dar Dejan Kovacević, cu un coş de trei puncte, a readus echipa Timba Timişoara în avantaj (2-3). Pivotul Mario Lazăr a înscris pentru 2-5 şi 2-7, după care Fabian Barboni a înscris două puncte pentru „leii mici”, 4-7. În fine, sfertul trei a fost adjudecat de echipa B.C. Timba Timişoara, baschetbaliştii antrenaţi de Bogdan Murărescu (principal) şi Zoran Milović (secund), impunându-se cu 10-29 şi având la finalul sfertului trei, la scorul general, 23:84.
Sfertul patru a fost unul mult mai animat. Dacă în precedentele trei sferturi, echipa antrenată de Radenko Toroman (principal) şi Petru Czomor (secund) a arătat foarte multe greşeli în joc, în acest ultim sfert „leii mici” au prins mai mult curaj, oaspeţii coborând turaţia deoarece se aflau la o distanţă considerabilă pentru a mai pierde cele două puncte ale învingătoarei. Şi în acest „sfert”, oaspeţii au început cu o ratare de trei puncte, autor fiind Robert Medgyesy. Gazdele au ratat atacul, iar Robert Medgyesy a marcat două puncte pentru „urşi”, deschizând scorul sfertului, 0-2. Cristian Mocriţchi a egalat, marcând un coş de două puncte şi obţinând şi o „liberă” pe care o transformă, „leii mici” preluând prima dată conducerea în acest „sfert”, 3-2. Victor Veina a readus pe „urşi” în avantaj, 3-4, iar Mihai Ursan a înclinat scorul în favoarea „leilor mici”, printr-un coş de două puncte, 5-4. Timba a obţinut două „libere”. Una din aceste aruncări libere este transformată de Andrei Szabo, iar scorul devine egal, 5-5. Căpitanul Raul Rada readuce avantajul echipei B.C. S.C.M. II Timişoara, înscriind un coş de două puncte şi din aruncare liberă face 8-5. Victor Veina a înscris pentru 8-7, dar Mihai Ursan face 10-7 şi 12-9, iar căpitanul Raul Rada pune ultimele două puncte în dreptul echipei „leilor mici” 14-9. Oaspeţii punctează prin Victor Veina (14-11) şi Andrei Szabo (14-13). Cu avantajul minim, 14-13, „leii mici” câştigă acest sfert patru, iar la scorul general „urşii” se impun cu un categoric 37:97.

Marcatorii punctelor pentru B.C. S.C.M. II Timişoara au fost: Mihai Ursan (11 puncte), Alexandru Albu (6 puncte), Cristian Mocriţchi (5 puncte), Andrei Iacob (4 puncte), Raul Rada (4 puncte), David Olah (3 puncte), Fabian Barboni (două puncte) şi Edward Halapi (două puncte). Pentru B.C. Timba Timişoara au marcat: Mario Lazăr (22 puncte), Amedeo Casale (12 puncte),  Nate Barnes (11 puncte), Alexandru Deconescu (10 puncte), Robert Medgyesy (8 puncte), Dominic Csender (8 puncte), Tamaş Bölöni (7 puncte), Dejan Kovacević (6 puncte), Victor Veina (6 puncte), Andrei Szabo (3 puncte), Norbert Kelemen (două puncte), D. Ile (două puncte).
În urma rezultatului din acest meci, B.C. S.C.M. II Timişoara a acumulat un total de 9 puncte, în timp ce B.C. Timba Timişoara, cu un total de 14 puncte rămâne liderul clasamentului grupei a doua din Liga întâi. Etapa viitoare, B.C. Timba Timişoara va evolua la Cluj-Napoca, împotriva echipei C.S. Universitate Cluj (locul 2, 13 puncte), iar B.C. S.C.M. II Timişoara va evolua în deplasare, cu echipa C.S.M. VSKC Miercurea Ciuc (locul 3, 11 puncte).