Ripensia Timişoara a administrat un scor-fluviu echipei A.C.S. Foresta Suceava, 16-0, în prima etapă a ediţiei 2017/2018 a ligii a doua de fotbal. Jocul s-a desfăşurat pe gazonul arenei „Ciarda Roşie”, fiind prezenţi în tribune, aproximativ 200 spectatori.
Echipa bucovineană, rămasă în competiţie, deşi traversează o situaţie financiară gravă, a depus un efort uriaş şi a încropit o formulă de joc compusă din fotbalişti tineri (majoritatea dintre ei junior B) cu care a făcut deplasare la Timişoara, unde a ajuns astă-noapte la ora 3, datorită faptului că autocarul în care se aflau tinerii fotbalişti suceveni, s-a defectat.
Scorul consemnat la finalul celor 90 minute ne scuteşte de vreun comentariu, dar, totuşi, se impune observaţia faptului că, sportul poate învinge, dacă există voinţă, situaţia financiară deplorabilă, cu siguranţă şi aici artificial ţinută, echipa moldavă dând dovadă, prin atitudinea sa, că este un club care cunoaşte bine educaţia sportivă şi îşi formează tinerele talente, din fragedă vârstă, să aşeze supremaţia sportului deasupra altor preocupări, pentru a păşi, cu încredere în valorile sportive, dar şi cu mult curaj, în confruntarea cu adversarii, indiferent de celebritatea acestora. Pentru asta, nu putem decât să ne înclinăm şi să rostim: „Respect, Foresta Suceava!”

Scorul a fost deschis prin secunda 46, Adrian Zaluschi transformând o lovitură de la 11 metri. Au urmat golurile lui Mihai Hecsko (minutul 15), Adrian Popa (minutele 26 şi 38), Ndiaye Mediop (minutele 30 şi 42), Andrei Dumiter (minutele 40 şi 44). Astfel că, la pauză a fost consemnat rezlutatul de 8-0, în favoarea Ripensiei Timişoara. În repriza secundă, în poarta echipei sucevene au marcat, Ndiaye Mediop (minutele 50, 56, 63, 70 şi 76), Adrian Ungureanu (minutul 51), Sebastian Bobină (minutul 68) şi Andrei Dumiter (minutul 71).

Au jucat în teren:
A.F.C. Ripensia Timişoara: Georgios Gakos– Adrian Popa (c), Mihai Hecsko, Flavius Vlădia, Călin Toma – Andrei Dumiter, Gabriel Stoi, Adrian Zaluschi (minutul 60, Sebastian Bobină), Adrian Ungureanu (minutul 67, Florin Nanu) – Ndiaye Mediop, Claudiu Matiş (minutul 60, Marius Semeniuc). Antrenor, Remus Steop.
A.C.S. Foresta Suceava: Alexandru Dohotariu (minutul 80, Sebastian Bâlbă) – Călin Colţuneac, Ştefan Breniuc, Edurad Ciubotaru (minutul 85, Ianis Onuţ), Alexandru Negrea, Marius Raţă, Bogdan Bolocan, Cătălin Stancu, Robert Bosânceanu (c), Bogdan Buterchi (minutul 86, Şimon Mandiuc), Alin Scutariu. Valentin Sorodoc a fost rezerva neutilizată de antrenorul echipei bucovinene. Antrenor, Florin Cristescu.
Au arbitrat meciul, nefiind cazul să arate vreun cartonaş galben sau roşu, Dorin Voina (la centru), Marius Bălan (asistent), Casian Băla (asistent).

În urma acestui rezultat, A.F.C. Ripensia Timişoara s-a instalat pe primul loc în clasamentul ligii a doua, obţinând primele trei puncte şi devansând celelalte echipe la golaveraj (+16), iar atacantul Ndiaye Mediop (foto) a devenit golgheterul ligii a doua, după încheierea acestei prime etape. Etapa viitoare, Ripensia Timişoara va evolua în deplasare, împotriva echipei C.S. Luceafărul Oradea, sâmbătă, 12 august.

Iată şi celelalte rezultate ale primei etape din Liga a doua de fotbal: A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş-C.S. Ştiinţa Miroslava 2-1, C.S. Luceafărul Oradea-C.S. Sportul Snagov S.A. 1-1, A.C.S. Dacia Unirea Bărila-A.S.U. Politehnica Timişoara 2-3, Fotbal Club Argeş-C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu 0-0, A.F.C. Chindia Târgovişte-A.F.C. U.T. Arad 0-1, F.C. Metaloglobus Bucureşti-C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare 0-1, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi 4-1, C.S. Mioveni-C.S. Afumaţi 4-0, A.F.C. Hermannstadt Sibiu-C.S. Baloteşti 3-0.

Etapa viitoare programează jocurile: C.S. Sportul Snagov S.A.-C.S. Baloteşti, C.S. Afumaţi-A.F.C. Hermannstadt, A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi-C.S. Mioveni, C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-A.C.S. F.C. Academica Clinceni, A.F.C. U.T. Arad- F.C. Metaloglobus Bucureşti, C.S. Pandurii Lignitul Tg. Jiu-A.F.C. Chindia Târgovişte, A.S.U. Politehnica Timişoara- Fotbal Club Argeş, C.S. Ştiinţa Miroslava-A.C.S. Dacia Unirea Brăila, A.C.S. Foresta Suceava-A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş şi C.S. Luceafărul Oradea-A.F.C. Ripensia Timişoara. Toate meciurile etapei a doua, vor avea loc sâmbătă, 12 august.