Meciurile restanţă din etapa a XXVI-a a ligii secunde de fotbal au prelungit desfăşurarea celei de-a XXIX-a etape a ligii. Astfel că, cea de-a XXIX-a rundă şi-a încheiat ultimele patru jocuri, abia duminică, 15 aprilie.
Revenind la cele două meciuri restante din etapa a XXVI-a, ele s-au desfăşurat joi, 12 aprilie, la Motru şi la Ştefăneştii de Jos. Astfel, la Motru, C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu şi C.S. Baloteşti au încheiat la egalitate, 1-1. Pentru gazde, golul a fost marcat de Adrian Şut, în minutul 2, iar oaspeţii au egalat în minutul 69, prin golul reuşit de Ovidiu Herea. La Ştefăneştii de Jos, C.S. Sportul Snagov a învins pe A.C.S. Dacia Unirea Brăila, 3-1. Gazdele au marcat prin Sorin Bustea, în minutul 37, Viorel Ferfelea, minutul 63 şi, în minutul 90+6, Stelu Costache. Unicul gol al oaspeţilor a fost marcat de Andrei Banyoi, în minutul 43. Odată cu disputarea celor două jocuri restante, toate echipele participante în competiţie au adunat un total de 28 de meciuri jucate.
Etapa a XXIX-a a început vineri, 13 aprilie, la Călăraşi şi Mioveni. În primul meci al etapei, liderul la zi al clasamentului, A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi, a evoluat pe propriul teren, stadionul Central „Ion Comşa”, în faţa echipei A.S.U. Politehnica Timişoara. Deşi din lotul echipei timişorene au lipsit mai mulţi oameni de bază, dar şi „principalul” Antonio Foale, „Băieţii în Ghete” au rezistat liderului mai bine de jumătate de oră, plasa porţii lui A.S.U. Politehnica Timişoara fiind mişcată abia în minutul 33, atunci când golgheterul Dunării Călăraşi şi al ligii secunde de fotbal, Valentin Alexandru, a deschis scorul în favoarea echipei sale, 1-0. Cel de-al doilea gol al echipei gazdă a fost marcat în minutul 43, autorul lui fiind Valentin Munteanu.
A.S.U. Politehnica Timişoara a contat prea puţin în acest meci pe faza ofensivă, dar, de remarcat e faptul că, în echipa bănăţeană şi-a făcut debutul în Liga a doua, Alexandru Gaşpar, unul dintre reprezentanții grupei de juniori 2003 și internațional U15. La capătul celor 90 de minute ale jocului, A.F.C. Dunărea 2005 Călăraşi s-a impus în faţa echipei A.S.U. Politehnica Timişoara, 2-0.
Debut fast pentru antrenorul principal Ciprian Urican pe banca tehnică a Ripensiei Timişoara, la Mioveni, acolo unde, echipa bănăţeană s-a impus la capătul celor 90 de minute ale jocului, în faţa localnicilor de C.S. Mioveni, 1-2, obţinând astfel primele trei puncte în deplasare, după mai bine de patru luni din Liga a doua (ultimul succes în deplasare pentru Ripensia a fost consemnat la începutul lui decembrie 2017, la Suceava, 1-2, într-o confruntare cu Foresta Suceava, meci ce a contat pentru prima etapă a returului). Ripensia Timişoara a deschis scorul în minutul 6, prin golul marcat de Alexandru Bădăuţă, iar în minutul 36, Adrian Ungureanu a majorat avantajul oaspeţilor pe tabela de marcaj, 0-2. A fost o primă repriză în care apărarea Ripensiei ş-a făcut cu brio datoria, cele spuse de antrenorul principal al echipei bănăţene, la conferinţa de presă din ziua anterioară meciului au prins contur în sânul team-ului din Banat, defensiva fiind de neclintit, pe toată durata primelor 45 de minute de joc şi, cu o singură excepţie (golul marcat de gazde), în repriza secundă. Iată că, după numai o săptămână de la preluarea funcţiei de „principal” de către antrenorul Urican, Ripensia a depăşit criza pe care a traversat-o de ceva timp. Gazdele au marcat singurul lor gol în acest joc, în minutul 61, prin Rareş Lazăr, care, din afara careului de 16 metri advers, zonă centrală, a expediat un şut puternic şi a trimis mingea în vinclul porţii lui Iulius Rădulescu, consifinţindu-se astfel rezultatul final al disputei, 1-2.
A.F.C. Hermannstadt, echipa de pe locul secund al competiţiei, nu a avut nicio problemă în jocul de pe teren propriu, sâmbătă, 14 aprilie, impunându-se fără emoţie în faţa echipei C.S. Luceafărul Oradea. Petrişor Petrescu a deschis scorul în jocul de la Sibiu, în minutul 19, iar Radu Crişan, în minutul 25 a stabilit rezultatul la pauză, 2-0 pentru A.F.C. Hermannstadt. În repriza secundă, Ştefan Blănaru a marcat, în minutul 80, iar în minutul 88, acelaşi Ştefan Blănaru a stabilit rezultatul final al confruntări, A.F.C. Hermannstadt-C.S. Luceafărul Oradea 4-0.
La Târgovişte, pe gazonul stadionului „Eugen Popescu”, A.F.C. Chindia Târgovişte, cea de-a treia clasată în ierarhia întrecerii, nu a reuşit să depăşească vecina de clasament, Fotbal Club Argeş, argeşenii impunându-se, duminică, 15 aprilie, la finalul celor 90 de minute ale disputei, 2-4. Raul Costin a deschis scorul pentru oaspeţi, încă din minutul 1, iar în minutul 40, Cătălin Stan a majorat diferenţa echipei vizitatoare, 0-2. În minutul 49, gazdele au marcat din lovitură de la 11 metri executată de Cristian Cherchez, reducând diferenţa pe tabela de marcaj, 1-2. În minutul 61, Vasile Buhăescu, din penalty, a refăcut diferenţa de două goluri, 1-3. În minutul 70, Cristian Cherchez a marcat pentru gazde, 2-3, iar în minutul 76, Ionuţ Năstăsie, din lovitură de la 11 metri a consfinţit rezultatul final al jocului, marcând cel de-al patrulea gol pentru echipa argeşeană.
C.S. Afumaţi şi C.S. Ştiinţa Miroslava au încheiat la egalitate, 1-1. Vasile Olariu a deschis scorul pentru C.S. Afumaţi, în minutul 3, iar, în minutul 33, Valentin Buhăcianu a egalat pentru oaspeţi, stabilind rezultatul final al confruntării. Un scor surprinzător, dacă ţinem cont de faptul că cele două echipe se află la poli opuşi în clasamentul ligii secunde, C.S. Afumaţi, în prima jumătate a întrecerii, iar echipa din Miroslava, în zona „nispiurilor mişcătoare”.
A.F.C. U.T. Arad a suferit o înfrângere usturătoare chiar pe propriul teren, stadionul „Otto Greffner” din Şiria, în faţa echipei C.S. Sportul Snagov. Ioan Şerban a marcat primul gol pentru oaspeţi în acest meci, în minutul 15, 0-1. Dănuţ Munteanu, în minutul 45+6 a stabilit rezultatul la pauză, 0-2, oaspeţii intrând la vestiare cu multă încredere, pentru a se odihni, în vederea susţinerii părţii secunde a jocului.
În minutul 56, Victor Prună a marcat pentru echipa din Arad, reducând diferenţa, 1-2. Claudiu Borţoneanu a adus, din nou, avantajul de două puncte Snagovului, în minutul 77, 1-3, iar în minutul 90+4, tot el avea să stabilească rezultatul final al disputei, A.F.C. U.T. Arad-C.S. Sportul Snagov 1-4.
C.S. Baloteşti s-a impus în faţa echipei A.C.S. Foresta Suceava, 3-1, pe gazonul stadionului „Comunal” din Ilfov. Marian Neagu a deschis scorul pentru ilfoveni, în minutul 22, Cosmin Mihai a majorat scorul, 2-0, în minutul 53, iar Claudiu Herea, în minutul 64, a ridicat scorul la 3-0. Oaspeţii au marcat unicul lor gol în acest meci, prin Marius Matei, din lovitură de la 11 metri, în minutul 77.
F.C. Metaloglobus Bucureşti nu a reuşit să încheie cu un succes meciul de pe propriul teren, în faţa echipei A.C.S. Dacia Unirea Brăila, brăilenii impunându-se la limită, 0-1, prin golul marcat de Marius Dima, în minutul 86. De remarcat că, din minutul 59, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, Valentin Ghenovici primind cel de-al doilea cartonaş galben (implicit cartonaşul roşu) şi fiind nevoit să părăsească suprafaţa de joc. Astfel, A.C.S. Dacia Unirea Brăila a obţinut o victorie preţioasă care a săltat-o în clasamentul competiţiei.
În jocurile ce nu s-au disputat, C.S. F.C. Olimpia 2010 Satu Mare-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu şi A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş, gorjenii şi ilfovenii au primit omologarea, 3-0, cele două echipe, Olimpia Satu Mare şi A.S.A. Târgu Mureş, nemaiparticipând la competiţie pentru că s-au desfiinţat.
A fost o etapă în care s-au marcat un total de 27 goluri în cele 8 partide disputate, din aceste goluri, 14 au fost marcate de gazde, iar 13 de oaspeţi. Media golurilor pe meci, poate fi consemnată la 3, în acestă etapă din Liga a doua de fotbal a României.
Clasamentul întrecerii, după XXIX etape, se prezintă astfel:

1. A.F.C. Dunărea Călăraşi                    29 jocuri, 59-19, golaveraj +40, 71 puncte
2. A.F.C. Hermannstadt                      29 jocuri, 49-11, golaveraj +38, 68 puncte
3. A.F.C. Chindia Târgoviște                29 jocuri, 59-22, golaveraj +37, 58 puncte
4. Fotbal Club Argeș                          29 jocuri, 45-27, golaveraj +18, 52 puncte
5. A.C.S. F.C. Academica Clinceni         29 jocuri, 49-37, golaveraj +12, 50 puncte
6. C.S. Afumați                                 29 jocuri, 38-24, golaveraj +14, 49 puncte
7. A.S.U. Politehnica Timișoara            29 jocuri, 41-34, golaveraj +7, 44 puncte
8. C.S. Sportul Snagov                      29 jocuri, 32-27, golaveraj +5, 40 puncte
9. C.S. Mioveni                                 29 jocuri, 41-37, golaveraj +4, 38 puncte
10. A.F.C. Ripensia Timișoara              29 jocuri, 57-44, golaveraj +13, 36 puncte
11. A.F.C. U.T. Arad                         29 jocuri, 38-40, golaveraj -2, 34 puncte
12. C.S. Luceafărul Oradea               29 jocuri, 43-49, golaveraj -6, 34 puncte
13. C.S. Baloteşti                            29 jocuri, 39-54, golaveraj -15, 34 puncte
14. F.C. Metaloglobus                      29 jocuri, 28-39, golaveraj -11, 33 puncte
15. A.F.C. A.S.A. Târgu Mureş          29 jocuri, 38-61, golaveraj -23, 31 puncte
16. A.C.S. Dacia Unirea Brăila            29 jocuri, 53-56, golaveraj -3, 28 puncte
17. C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu     29 jocuri, 36-48, golaveraj -12, 28 puncte
18. C.S. Ştiinţa Miroslava                  29 jocuri, 32-56, golaveraj -24, 28 puncte
19. A.C.S. Foresta Suceava              29 jocuri, 25-73, golaveraj -48, 27 puncte
20. C.S. F.C. Olimpia Satu Mare         29 jocuri, 19-63, golaveraj -44, -46 puncte

În clasamentul golgheterilor ligii secunde de fotbal, pe primul loc se află Valentin Alexandru (A.F.C. Dunărea Călăraşi), 20 goluri, pe locul doi, Ndiaye Mediop, 18 goluri (A.F.C. Ripensia Timișoara), iar pe locul trei, Bogdan Rusu (A.F.C. Hermannstadt), 16 goluri.
Etapa viitoare, cea de-a XXX-a, se va disputa după următorul program: A.F.C. Ripensia Timișoara-A.F.C. Hermannstadt (vineri, 20 aprilie, de la ora 17), A.C.S. Dacia Unirea Brăila-A.C.S. F.C. Academica Clinceni (vineri, 20 aprilie, ora 17), C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-A.F.C. U.T. Arad (sâmbătă, 21 aprilie, ora 11), C.S. Luceafărul Oradea-C.S. Baloteşti (sâmbătă, 21 aprilie, ora 11), A.C.S. Foresta Suceava-C.S. Afumaţi (sâmbătă, 21 aprilie, ora 11), C.S. Ştiinţa Miroslava-A.F.C. Dunărea Călăraşi (sâmbătă, 21 aprilie, ora 11), Fotbal Club Argeş-F.C. Metaloglobus Bucureşti (sâmbătă, 21 aprilie, ora 12), C.S. Sportul Snagov-A.F.C. Chindia Târgoviște (duminică, 22 aprilie, ora 15). Echipele C.S. Mioveni şi A.S.U. Politehnica Timişoara nu vor evolua în această etapă şi vor primi trei puncte în clasamentul întrecerii. Echipele cu care ar fi trebuit să joace, A.F.C. A.S.A. 2013 Târgu Mureş şi C.S. F.C. Olimpia Satu Mare s-au desfiinţat.