Cea de-a XXXI-a etapă a ligii secunde de fotbal a programat, pe lângă alte dispute interesante și confruntarea concitadinelor, A.F.C. Ripensia Timișoara - A.S.U. Politehnica Timișoara, într-un joc ce s-a desfășurat pe gazonul Arenei „Dan Păltinișanu”.
Dacă în meciul tur, A.F.C. Ripensia s-a impus la limită, 1-0, într-un meci considerat pe terenul echipei în alb-violet, în retur, A.S.U. Politehnica avea să-și adjudece cele trei puncte, la capătul unui joc lipsit de spectaculozitate, fără ritm.

Puține au fost ocaziile de gol în prima repriză, jocul fiind unul destul de echilibrat. Prima mare ocazie de gol a aparținut Ripensiei, în minutul 5. Aflat pe dreapta, Bogdan Străuț i-a pasat în centrul careului de 16 metri advers, lui Octavian Drăghici, care, dintre Cristian Scutaru (cu un plonjoc, a încercat să respingă balonul cu o lovitură de cap) și Ioan Mera a reușit să se desprindă și, cu piciorul drept, fără efect, a trimis balonul la rădăcina barei din dreapta portarului Rareș Murariu.
Echipa în alb-violet a replicat la această ocazie, în minutul 7. Cristian Dros a expediat mingea cu un șut de la aproximativ 25 metri de poarta adversă, pe lângă bara din dreapta goalkeeper-ului Ripensiei.
În minutul 13, Octavian Drăghici a trimis un balon, de la aproximativ 25 metri de poarta adversă, zonă centrală, mult peste buturile apărate de Rareș Murariu.
A urmat, în minutul 15, cea mai mare ocazie a „oaspeilor”, de pînă atunci. Vasile Bogdan a executat o lovitură de colț, la marginea careului de 6 metri advers, la Alin Manea, care, cu capul, a trimis lui Cristian Scutaru, iar fundașul echipei în alb-violet, aflat în interiorul careului de 6 metri advers, din vole, a expediat balonul sub bara transversală a porții apărate de Horațiu Moldovan (se pare că portarul Ripensiei a deviat mingea în „transversala” porții sale), iar de aici a ricoșat la Cristian Ene, în dreapta, care a trimis migea în portarul gazdelor. Arbitrul a fluierat henț la Cristian Ene, atacantul lui A.S.U. atingând mingea cu mâna înainte de a trimite pe poarta Ripensiei.
În minutul 39, după o minge trimisă de Cristian Scutaru la marginea careului de 16 metri al Ripensiei, balonul a ajuns la un coechipier care a trimis în careul de 16 metri, în stânga, lui Alin Ignea, mijlocașul echipei în alb-violet, aflat la 10 metri de poarta lui Horațiu Moldovan a trimis, spre colțul lung, mingea lovind bara din stânga portarului gazdelor și a revenit în teren de unde a fost respinsă departe de poartă de un fotbalist al Ripensiei.
Până la finalul primei reprize s-au mai executat două lovituri libere la poarta Ripensiei (Vasile Bogdan le-a executat, de pe dreapta și de pe stânga), dar tabela de marcaj nu a fost schimbată, la vestiare intrându-se cu rezultat de egalitate, 0-0.
La pauză, antrenorul echipei A.S.U. Politehnica, Cosmin Petruescu, l-a înlocuit pe mijlocașul închizător Cristian Dros, cu mijlocașul ofensiv Octavian Ursu, care a trecut în spatele vârfului.

La începutul reprizei a doua, în minutul 47, Vlad Chera a trimis balonul din careul de 16 metri advers, de pe stânga, aproximativ 10 metri de poartă, peste poarta lui Rareș Murariu. Toată acțiunea ofensivă a Ripensiei a început din jumătatea de teren a lui A.S.U. Politehnica, din zona liniei de centru.
În minutul 55, după o lovitură de colț, mingea a ajuns la Alin Manea, pe partea dreaptă a careului Ripensiei, mijlocașul lui A.S.U. i-a pasat lui Cristian Ene aflat în careul de 6 metri advers, iar atacantul lui A.S.U., având în spate apărarea Ripensiei, a trimis mingea pe spațiul porții „gazdelor”, dar Horațiu Moldovan a avut o intervenție foarte bună și a îndepărtat pericolul, mingea ajungând la Andrei Tînc care a trimis în corner.
În minutul 62, Marian Anghelina a trimis, din lateral dreapta, un șut pe jos, de la aproximativ 25 metri de poarta lui Rareș Murariu, dar goalkeeper-ul lui A.S.U. a reușit să respingă în dreapta sa.
În minutul 76, din careul de 16 metri al Ripensiei, aflat pe stânga, Adrian Bedea, de la aproximativ 11 metri de poartă, șutează pe jos, dar portarul Horațiu Moldovan a prins mingea.
În minutul 79, din careul de 16 metri advers, zonă centrală, aproximativ 10 metri de poarta lui Horațiu Moldovan, Octavian Ursu, din centrarea unui coechipier, a trimis din vole la poarta Ripensiei, dar portarul a reținut.
În minutul 84, Andrei Dumiter, aflat în stânga careului de 6 metri advers, primește o minge centrată de pe dreapta de un coechipier și, rămas față în față cu portarul advers, a trimis pe spațiul porții, dar Murariu a deviat în corner. Ocazie uriașă pentru Ripensia! Corner-ul a rămas fără rezultat.
În minutul 90, Alin Ignea, din lovitură de la 11 metri, acordată ca urmare a unui fault comis în careul Ripensiei de mijlocașul Gabriel Stoi, asupra lui Octavian Ursu (ajuns vîrf, după ce Cristian Ene a părăsit terenul, ușor accidentat la gleznă), a marcat unicul gol al partidei, trimițând în stânga lui Horațiu Moldovan, care deși a ghicit colțul și a atins mingea, nu s-a mai putut opune golului, 0-1.
În timpul suplimentar, acordat de arbitrul meciului ca urmare a întreruperilor din timpul jocului, nu s-a mai marcat, iar rezultatul final a fost favorabil echipei în alb-violet, 0-1, spre bucuria suporterilor „studenților”.

La startul meciului, pe gazonul Arenei timișorene s-au aflat:
A.F.C. Ripensia Timișoara: Horațiu Moldovan - Bogdan Străuț, Andrei Tînc, Mihai Hecsko, Călin Toma (cpt.), Marian Anghelina - Gabriel Stoi, Alexandru Popovici (Adrian Zaluski, minutul 60) - Vlad Chera (George Monea, minutul 70), Andrei Dumiter, Octavian Drăghici (Mansour Gueye, minutul 82). Antrenor, Alexandru Pelici.
A.S.U. Politehnica Timișoara: Rareș Murariu - Cristian Scutaru, Ioan Mera (cpt.), Călin Jurj - Alin Ignea, Adrian Bedea, Vasile Bogdan , Alin Manea (Radu Motreanu, minutul 73), Cristian Dros (Octavian Ursu, minutul 46), Alexandru Cherecheș - Cristian Ene (Raul Vidrăsan, minutul 83). Antrenor, Cosmin Petruescu.
Au arbitrat, Paul Unimatan (centru), Petrică Cîmpeanu (asistent), Alexandru Filip (asistent). Arbitrajul a fost unul bun, lipsit de greșeli.

„S-au întâlnit două echipe care s-au cunoscut foarte bine. Era clar, din punctul meu de vedere, că echipa care va greși mai puțin în defensivă, în special, va avea câștig de cauză. Nu înseamnă c-am jucat la egal, dar am încercat să limităm pe cât posibil greșelile personale, greșelile neprovocate. Mă bucur pentru aceste trei puncte de care aveam foarte mare nevoie, ținând cont de contextul general în care s-a disputat această partidă și, mai ales de configurația actuală a clasamentului. Deși a fost un meci, din punctul meu de vedere, încrâncenat, cu destul de multe tensiuni la nivelul gazonului, îi felicit pe jucătorii ambelor echipe pentru modul în care s-au respectat și nu cred c-au fost intrări peste limita regulamentului. Așa cum nu am făcut o nuntă după fiecare succes, sau o înmormântare după înfrângerile pe care le-am avut, nici de data aceasta, după acest succes nu vom face o nuntă, cu atât mai mult cu cât este doar primul joc dintr-o serie de trei partide extrem de importante pentru noi și pentru suporterii noștri.
Vreau să-i felicit și pe suporteri, mai ales că i-am simțit aproape de noi, mai ales pe finalul jocului, când am fost nevoiți să facem anumite schimbări, unele din raționamente tactice, altele din cauza problemelor medicale. I-am simțit alături de noi și nu putem decât să le dedicăm acest trei puncte.
Aș vrea să-l felicit pe Alex, pentru modul în care a organizat această echipă, de când a preluat-o. S-a văzut din primele minute, de când a preluat echipa, amprenta lui asupra jocului. Îl cunoșteam foarte bine, la fel cum, sunt convins că și el mă cunoștea pe mine și nu pot decât să fiu bucuros de cele trei puncte, dar, cum am spus și cu altă ocazie, sunt doar trei puncte.
Aș vrea să felicit și brigada de arbitrii, pentru că n-a fost deloc ușor să conducă acest joc. Felicitări tuturor și, în special celor de la Ripensia, le doresc mult succes în continuare!”, a declarat antrenorul echipei A.S.U. Politehnica, Cosmin Petruescu, la finalul confruntării concitadinelor.

„Nouă nu ne pică bine deloc această înfrângere. Am avut situații de a marca și noi și Poli. Poli, în special la momentele fixe, a fost foarte periculoasă. Noi am avut, în debutul și-n finalul jocului, două ocazii monumentale prin Drăghici și Dumiter. Meciul se îndrepta către un egal. A venit acest penalty despre care nu pot să spun foarte multe. Dac-a fost sau n-a fost, nu mai contează. Important e că am pierdut aceste puncte și vreau să trag un semnal de alarmă, vreau ca jucătorii să se trezească și cu toții să fim conștienți că încă nu suntem salvați de la retrogradare. Această înfrângere poate să atârne greu în lupta pentru salvarea retrogradării și sperăm să nu plângem la sfârșit. Am mai trecut prin momente din acestea, s-au răzbunat situațiile. La Energeticianul am înscris în ultimul minut, aici am pierdut în ultimul minut. Îmi cer scuze, suporterilor noștri, pentru această înfrângere! Știu că și-au dorit foarte mult să câștigăm acest joc. Cred că mai echitabil era egalul. Speram să putem face un joc bun și să tranșăm jocul în favoarea noastră, mult mai repede. Nu trebuia să dăm șansă adversarului la finalul jocului să ajungă în acea situație. Felicit, Poli, pentru victorie! Mult succes în continuare!”, a declarat antrenorul principal al echipei Ripensia Timișoara, Alexandru Pelici, la finalul jocului.

În urma acestui rezultat, A.F.C. Ripensia Timișoara a rămas pe locul 9 în clasamentul ligii secunde de fotbal a României, cu un total de 39 puncte acumulate după treizeci și una de etape, iar A.S.U. Politehnica Timișoara a urcat pe locul 10, totalizând, după treizeci și una de etape, 38 puncte.
Etapa viitoare, A.F.C. Ripensia Timișoara va evolua în deplasare, la Cluj-Napoca, în fața echipei locale A.S. F.C. Universitatea, vineri, 26 aprilie, de la ora 18:30, iar A.S.U. Politehnica va juca pe propriul teren, într-un alt joc cu o concitadină, A.C.S. Poli.

În cea de-a XXXI-a etapă a ligii secunde de fotbal, au mai fost înregistrate rezultatele: C.S. Baloteşti-C.S. Luceafărul Oradea 0-0, C.S. Sportul Snagov-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu 3-2, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-F.C. Metaloglobus Bucureşti 1-0, A.C.S. Poli Timișoara-A.C.S. Energeticianul 1-1 (goluri marcate de Vlad Tudorache, minutul 34 și Denis Golda, minutul 52), A.S.C. Daco-Getica Bucureşti- Fotbal Club Argeş 1-0, A.F.C. U.T. Arad-A.F.C. Chindia Târgovişte 2-2. Duminică, 21 aprilie se va juca meciul A.C.S. Dacia Unirea Brăila-A.S. F.C. Universitatea Cluj, iar marți, 23 aprilie, C.S. Mioveni-F.C. Petrolul Ploiești.