Pe gazonul Arenei „Dan Păltinișanu” din Timișoara s-a disputat ultimul joc al etapei cu numărul treizeci și cinci din liga secundă de fotbal, combatante fiind A.F.C. Ripensia Timișoara și F.C. Petrolul Ploiești. Lipsiți de grija „nisipurilor mișcătoare”, cu gândul, poate, la vacanța care în curând va sosi, „ripensiștii” au avut o evoluție modestă în fața puținilor spectatori prezenți la joc, iar la finalul celor 90 de minute ale disputei au fost, pentru a paisprezecea oară, învinși, în această ediție a celui de-al doilea eșalon de fotbal al României.
A fost mai întâi golul oaspeților din minutul 9. De pe partea stângă a jumătății de teren a Ripensiei, Laurențiu Marinescu a executat foarte bine o lovitură liberă în careul gazdelor, mingea a fost deviată de unul din fotbaliștii de la Petrolul, a ajuns pe capul lui Cristian Pușcaș care-a trimis-o în plasa porții lui Horațiu Moldovan, în dreapta goalkeeper-ului gazdelor, 0-1.
În minutul 15, oaspeții au declanșat un contraatac la capătul căruia, rămas față în față cu Călin Toma, portarul Horațiu Moldovan fiind depășit, Laurențiu Marinescu, din careul de 16 metri advers, zonă centrală, aproximativ 14 metri de poarta gazdelor, a trimis mingea în picioarele căpitanului echipei timișorene.
În minutul 44, Petrolul Ploiești și-a majorat avantajul. De pe partea dreaptă a jumătății de teren a gazdelor, unul dintre fotbaliștii ploieșteni a centrat în careul gazdelor, Bogdan Rusu, aflat la marginea careul de 6 metri advers, zonă centrală, a sărit și a lovit balonul cu capul, plasând mingea în dreapta portarului Horațiu Moldovan, învins pentru a doua oară în acest meci, 0-2. Cu acest rezultat avea să se încheie prima repriză.
În minutul 52, Bogdan Rusu, deschis foarte bine de un coechipier, scapă pe poarta gazdelor, intră în careul de 16 metri, rămâne față în față cu portarul Horațiu Moldovan, zonă centrală, dar trimite, cu piciorul stâng, mingea în stâlpul din dreapta goalkeeper-ului timișorean.
În minutul 73, Adrian Zaluski a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, din jumătatea de teren a oaspeților. A trimis mingea în careul de 16 metri advers, de acolo mingea a fost deviată de un coechipier, după care a fost atinsă și trimisă în bara din dreapta portarului Cezar Lungu, de către Sebastian Ghinga, la un pas să înscrie autogol.
În minutul 90+3, oaspeții au mai expediat odată balonul în bara porții gazdelor. Daniel Enache a recuperat un balon, la centrul terenului, de la Andrei Tînc. Mingea a sărit undeva în spatele a doi fundași ai Ripensiei (Mihai Hecsko și Adrian Popa), care au ezitat să intervină, dar Enache a continuat să alerge, a ajuns mingea, fiind între cei doi fundași ai gazdelor, mingea a lovit gazonul, și, din vole, mijlocașul echipei ploieștene a trimis balonul în bara transversală a porții Ripensiei. Așadar și la bare, Petrolul Ploiești avea avantaj, 1-2.
Meciul s-a încheiat cu victoria echipei petroliste, Ripensia suferind o înfrângere, la capătul unui joc de vacanță, care o coboară în clasamentul celui de-al doilea eșalon de fotbal al țării până pe locul 11, cele 45 puncte, acumulate de-a lungul etapelor scurse până acum, rămânându-i în visterie.

La startul jocului, pe teren au fost următorii fotbaliști:
A.F.C. Ripensia Timișoara: Horațiu Moldovan - Mihai Hecsko, Andrei Tînc, Adrian Popa, Claudiu Toma (cpt.), Alin Burdeț (Vlad Chera, minutul 46) - Alexandru Popovici (Mansour Gueye, minutul 46), Adrian Zaluski, Gabriel Stoi (Alexandru Stoica, minutul 82) - Octavian Drăghici, Andrei Dumiter. Antrenori, Alexandru Pelici (principal), Călin Mada (secund), Iulian Muntean (secund), Gheorghe Stoianov (secund).
F.C. Petrolul Ploiești: Cezar Lungu - Lucian Cazan (Daniel Enache, minutul 63), Valentin Țicu, Florin Borța - (cpt.) Laurențiu Marinescu (Cătălin Ștefănescu, minutul 29, Dan Bucșa, minutul 48), Marius Chindriș, Sebastian Ghinga, Cristian Pușcaș - Sergiu Arnăutu, Bogdan Rusu, Robert Moldovan. Antrenori, Gheorghe Mulțescu (principal), Daniel Timofte (secund), Cătălin Mulțescu (secund).
Meciul a fost arbitrat de, Florin Mazilu (centru), Bogdan Dragoș (asistent), Constantin Cantemir (asistent).

Etapa viitoare, A.F.C. Ripensia Timișoara va evolua în deplasare, la Mioveni, împotriva echipei locale, C.S. (locul 7, 52 puncte), duminică, 19 mai, de la ora 11.

În cadrul celei de-a XXXV-a etape a eșalonului secund de fotbal s-au mai jucat următoarele meciuri, acestea încheindu-se cu următoarele rezultate: C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu-A.F.C. Chindia Târgovişte 0-2, F.C. Metaloglobus Bucureşti-C.S. Luceafărul Oradea 0-1, C.S. Baloteşti-A.C.S. Energeticianul 1-4, C.S. Sportul Snagov-A.S.U. Politehnica Timișoara 2-0 (goluri marcate, în minutele 73 și 88, de Ayoub Tazouti și Robert Elek), A.S.S.C.S. Farul Constanţa-A.S.C. Daco-Getica Bucureşti 0-0, A.F.C. U.T. Arad-C.S. Aerostar Bacău 2-1, A.C.S. Poli Timişoara-Fotbal Club Argeş 1-0 (Dorin Codrea, minutul 76), A.C.S. Dacia Unirea Brăila-C.S. Mioveni 0-6, A.C.S. F.C. Academica Clinceni-A.S. F.C. Universitatea Cluj 0-0.

Etapa viitoare, programează jocurile: Fotbal Club Argeş-A.F.C. U.T. Arad (sâmbătă, 18 mai), A.S.U. Politehnica Timișoara-C.S. Balotești (sâmbătă, 18 mai, de la ora 11, Arena „Știința”), C.S. Luceafărul Oradea-A.S.S.C.S. Farul Constanţa, A.S.C. Daco-Getica Bucureşti-A.C.S. Dacia Unirea Brăila, C.S. Aerostar Bacău-A.C.S. F.C. Academica Clinceni, A.C.S. Energeticianul-C.S. Pandurii Lignitul Târgu Jiu, A.F.C. Chindia Târgovişte-F.C. Metaloglobus Bucureşti, F.C. Petrolul Ploieşti-A.C.S. Poli Timişoara (luni, 20 mai, ora 18), A.S. F.C. Universitatea Cluj-C.S. Sportul Snagov (marți, 21 mai, ora 20:30).