Echipa de handbal masculin, juniori II, a clubului S.C.M. Politehnica Timișoara a evoluat, între 29 mai și 2 iunie, la turneul final al campionatului național de handbal, competiție ce s-a desfășurat în municipiul Târgu Mureș. Echipa antrenată de Attila Horvath s-a aflat în grupa B a turneului final „Valoare”, având adversare echipele similare A.H.C. Potaissa Turda, C.S.M. București și C.S.Ș. Râmnicu Vâlcea.

În primul lor meci din grupă, juniori II ai lui Poli au jucat împotriva echipei din Turda, A.H.C. Potaissa, și au dispus de această echipă cu scorul final 33-31 (la pauză conducând cu 17-13). Pentru echipa bănățeană, cele mai multe goluri în acest joc au fost înscrise de Raul Bote (10), Vlad Chira (9), Alexandru Samfirescu (5) și Mircea Ulariu (4). De la echipa ardeleană, cele mai multe goluri de-a lungul acestui meci, au fost marcate de Denis Vereș (8 goluri).

În cea de-a doua etapă a grupei B, juniorii timișoreni au întâlnit echipa omoloagă a Bucureștiului, C.S.M., iar la finalul jocului scorul a fost egal, 26-26 (la pauză, bucureștenii aveau avantaj de un gol, 15-16). În acest joc, pentru S.C.M. Poli Timișoara, cele mai multe goluri au fost înscrise de Vlad Chira (6), Raul Bote (6), Alexandru Moldovan (5), Samuel Horvath (4) și Mircea Ulariu (3). Din partea bucureștenilor, cele mai multe goluri, în acest joc, au fost marcate de David Vlăsceanu (9 goluri).

În ultimul lor joc al grupei B, juniorii II ai lui S.C.M. Poli au jucat împotriva omologilor lor din Râmnicu Vâlcea, C.S.Ș., iar la finalul disputei i-au învins cu un rezultat categoric, 40-24 (la pauză, echipa timișoreană conducea cu 20-12). Pentru S.C.M. Poli, cele mai multe goluri, în acest joc, au fost înscrise de Raul Bote (13), Alexandru Moldovan (6), Vlad Chira (5), Mircea Ulariu (5). Din partea adversă, de la C.S.Ș. Râmnicu Vâlcea, cele mai multe goluri în poarta echipei timișorene, au fost marcate de pivotul Dragoș Onea (6 goluri).

În urma acestor rezultate obținute, echipa juniorilor II ai clubului bănățean a încheiat grupa B a turneului final „Valoare” pe primul loc, cu linia de clasament, 3 jocuri, două victorii, un egal, 99 goluri marcate, 81 primite, 8 puncte. Locul doi, în această grupă, a revenit echipei C.S.M. București, iar locurile 3 și 4, echipelor A.H.C. Potaissa Turda (6 puncte) și C.S.Ș. Râmnicu Vâlcea (3 puncte).

În semifinalele turneului, din această grupă B, s-au calificat, S.C.M. Politehnica Timișoara și C.S.M. București. Astfel, în semifinale, S.C.M. Poli a jucat împotriva echipei de pe locul 2 din Grupa A, C.S.M. Bacău, iar C.S.M. București a jucat împotriva echipei ce a încheiat grupa A pe primul loc, Academia Minaur Baia Mare.
Jocul Politehnicii împotriva echipei din Bacău, în semifinalele turneului, a fost unul decis după prelungiri și aruncări de departajare. La finalul celor 60 de minute ale disputei, scorul a fost egal, 27-27 (la pauză, echipa din Bacău conducea, 15-13). Dupa prima runda de prelungiri, scorul s-a menținut egal, 31-31, la fel după cea de-a doua (35-35). La aruncările de la 7 metri, portarul echipei timișorene a reușit să apere trei aruncări ale adversarilor, iar scorul final a fost favorabil echipei bănățene, 38-36. Odată cu acest succes, S.C.M. Poli s-a calificat în finala mare a campionatului național rezervat juniorilor II.

În jocul din semifinale, pentru S.C.M. Poli, golurile au fost marcate de Vlad Chira (10), Alexandru Moldovan (7), Raul Bote (6), Alexandru Grad (5), Samuel Horvath (3), Alexandru Samfirescu (3), Ianus Dumitrescu (două), Mircea Ulariu (două). De la C.S.M. Bacău, cel mai multe goluri înscrise în poarta echipei bănățene au fost reușite de Robert Asavastei (10 goluri), Tiberius Toboșaru (7 goluri).

În finala mare a întrecerii, juniorii II ai Politehnicii au întâlnit C.S.M. București, echipă cu care au jucat și în grupa B. Dacă în grupă, tinerii antrenați de Attila Horvath au remizat cu echipa bucureșteană, în finala mare a întrecerii aveau să se impună la capătul celor 60 de minute ale disputei cu scorul de 24-23, la pauză având avantajul de 13-9.
Pentru S.C.M. Poli, au marcat, în finala mare, în poarta echipei bucureștene, Vlad Chira (7 goluri), Raul Bote (6 goluri), Alexandru Samfirescu (4 goluri), Mircea Ulariu (două goluri), Alexandru Moldovan (două goluri), Samuel Horvath (un gol), Alexandru Grad (un gol), Ghimpău Ștefan (un gol). În poarta echipei timișorene, cele mai multe goluri, în această finală, le-au marcat bucureștenii David Vlăsceanu (6 goluri), Vlad Popa (5 goluri), Cătălin Costache (5 goluri).
În finala mică a turneului s-au întâlnit Academia Minaur Baia Mare și C.S.M. Bacău, medaliile de bronz fiind câștigate de echipa maramureșeană (locul 3 în Turneul Final „Valoare”).

În turneul juniorilor II, disputat între 29 mai și 2 iunie 2019, la Târgu Mureș, din echipa campioană, cele mai multe goluri au fost marcate de Raul Bote (41). Golgeterul turneului a fost extrema stângă a echipei C.S.M. București, Cătălin Costache, handbalistul reușind să înscrie 49 goluri.

Din lotul echipei de juniori II a S.C.M. Politehnica Timișoara, pentru acest turneu final, au făcut parte: Claudiu Pal (portar, 2003), Matei Brînzea (portar, 2002), Sebastian Prodan (portar, 2003), Radu Nolan (portar, 2003), Mircea Ulariu (extremă stânga, 2003), Sorin Miclăuș (extremă stânga, 2003), Alexandru Samfirescu (inter stâng, 2002), Ianus Dumitrescu (inter stâng, 2003), Alexandru Grad (inter stâng, 2003), Samuel Horvath (centru, 2003), Ștefan Ghimpău (centru, 2003), Alexandru Moldovan (inter drept, 2003), George Ursu (inter drept, 2003), Vlad Chira (extremă dreapta, 2003), Alexandru Boancă (extremă dreapta, 2003), Alexandru Fudulache (extremă dreapta, 2002), Raul Bote (pivot, 2002), Andrei Stolojan (pivot, 2003), Răzvan Pălăduță (pivot, 2002), Vlad Șipoș (pivot, 2003). Antrenor principal, Attila Horvath.

În prima parte a campionatului național de juniori II, ediția 2018/2019, S.C.M. Politehnica Timișoara a jucat în Grupa Valoare 3, având adversare echipele C.S.Ș. Râmnicu Vâlcea, C.S.Ș. Craiova, C.S.M. Școlar Reșița, C.S.Ș. Hunedoara, A.C.S. Alpha Oradea. În prima parte a campionatului s-au disputat jocuri tur/retur, fiecare cu fiecare, iar la finalul celor 10 etape a fost întocmit un clasament, primele două echipe urmând să participe la Turneul Final Valoare de la Târgu Mureș.
Astfel, în Grupa Valoare 3, S.C.M. Poli a încheiat pe primul loc, după 10 etape, obținând 8 victorii, un egal și o înfrângere, 309 goluri marcate și 211 primite, 27 puncte. Singura înfrângere din această fază a întrecerii, juniorii II ai Politehnicii Timișoara au suferit-o în ultima etapă, în fief-ul omologilor lor din Craiova, C.S.Ș., 28-29, iar singurul egal obținut de juniorii II ai lui Poli a fost la Râmnicu Vâlcea, 22-22, în etapa a patra, tur.