În cea de-a noua etapă a ligii secunde de fotbal, A.F.C. Ripensia Timișoara a revenit pe propriul teren, stadionul „Electrica”, și a evoluat împotriva echipei de pe ultimul loc al clasamentului, C.S. Sportul Snagov. Deși, la prima vedere s-ar fi putut crede că echipa timișoreană va avea parte de o victorie fără emoții, în fapt, lucrurile n-au stat chiar așa.
Oaspeții aveau să deschidă scorul pe gazonul stadionului „Electrica”, prin reușita lui George Apostol, din minutul 9, la singura acțiune ofensivă pe care-au avut-o până atunci. Deși a avut mai multe situații de a egala, până la finalul primei părți, Ripensia Timișoara nu a reușit să introducă balonul în poarta adversă, astfel că, la vestiare, oaspeții au intrat în avantaj, la limită, 0-1.
În minutul 56, Ripensia avea să restabilească egalitatea pe tabela de scor a stadionului, odată cu reușita lui Albert Voinea, 1-1. Cu câteva minute înainte de golul egalizator, Caius Lungu a trimis, de la aproximativ 20 metri de poarta oaspeților, lateral stânga, mingea în bara transversală a porții apărate de George Micle, portarul echipei vizitatoare care, în prima repriză a avut câteva intervenții care au menținut echipa ilfoveană în avantaj, la pauză.
Din minutul 64, echipa vizitatoarea avea să rămână în inferioritate numerică, după ce Iulian Roșu, în urma unui fault comis asupra lui Vlad Tudorache, a primit direct cartonașul roșu, fiind trimis în afara terenului de joc.
Ripensia Timișoara avea să preia conducerea scorului odată cu golul marcat de Alexandru Popovici, în minutul 72, 2-1, iar din minutul 82, Albert Voinea avea să stabilească rezultatul final al acestui joc, A.F.C. Ripensia Timișoara-C.S. Sportul Snagov 3-1.

La startul jocului, pe gazonul stadionului „Electrica” au fost prezenți următorii fotbaliști:
A.F.C. Ripensia Timișoara: Haralambie Mociu - Caius Lungu, Claudiu Apro, Adrian Popa, Mihai Hecsko (cpt.), - Albert Voinea, Tudor Călin (Ionuț Vasluian, minutul 80), Vlad Chera (George Monea, minutul 46), Vlad Tudorache, - Alexandru Popovici, Marius Staicu (Denis Golda, minutul 76). Antrenor, Alexandru Pelici.
C.S. Sportul Snagov: George Micle - Adrian Dorobanțu, George Apostol, Vlad Mocioacă, Cosmin Novac, - Iulian Roșu, Mădălin Răileanu, Karim Safsaf, (cpt.) Adrian Stoica (Paul Cubleșan, minutul 46), Alexandru Nechita, - Giani Stere (Raul Bucur, minutul 46, Bucur, înlocuit cu Florin Lungu, minutul 69). Antrenor, Valentin Ivan (interimar).
Jocul a fost arbitrat, cu greșeli, de Claudiu Marcu (centru), Erchian Ionus (asistent), Florin Iacob (asistent).

În urma acestui rezultat, Ripensia Timișoara a acumulat 11 puncte și a urcat în clasamentul ligii a doua de fotbal până pe locul 11. Etapa viitoare, echipa timișoreană va susține un joc în deplasare, împotriva echipei A.S. F.C. Universitatea Cluj (locul 14, 10 puncte), duminică, 6 octombrie, cu începere de la ora 13.