Echipa de handbal feminin C.S. Universitatea de Vest Timișoara a evoluat pe parchetul sălii Universității de Vest, într-un meci ce a contat pentru cea de-a patra etapă, tur, a seriei D, Divizia „A” de handbal feminin, împotriva echipei C.S. Universitatea Reșița.
După ce, în etapa trecută, timișorencele au obținut prima lor victorie din actuala stagiune a întrecerii eșalonului secund de handbal feminin, împotriva echipei C.S. Marta Baia Mare, într-un joc desfășurat în Sala „Vasile Alecsandri” din municipiul maramureșean, 20-22, pe propriul parchet, în jocul etapei a patra, „universitarele” timișorene nu au obținut cele trei puncte, recunoscându-se învinse la capătul celor 60 de minute ale confruntării, 22-25. „Universitarele” reșițene au obținut, astfel, cel de-al doilea lor succes în această ediție a întrecerii.

Echipa reșițeană a deschis scorul prin reușita „centru”-lui Alina Cristea, „extrema” Cătălina Dumitrescu mărind avantajul vizitatoarelor după aproximativ două minute de la primul gol.
Primul gol al gazdelor a fost marcat în minutul 4, Daiana Popan punând primul punct pe tabela de marcaj a sălii timișorene în dreptul formației C.S. Universitatea Timișoara, în acest joc. Iulia Bledea a readus diferența de două puncte în favoarea vizitatoarelor, după care, Angela Juravle a marcat cel de-al doilea gol al echipei timișorene, iar din minutul 8, scorul a devenit egal, 3-3, Florentina Sârbu reușind să înscrie pentru Timișoara.
Odată cu marcarea celui de-al patrulea gol al echipei reșițene, echilibrul din joc pare să se fi rupt, vizitatoarele reușind să se desprindă la trei puncte diferență pe tabela de marcaj, prin golurile reușite de Rebeca Vlădășel, Alina Cristea și Marinela Pricop, 3-6.
Florina Biro avea să reducă diferența pe tabela de scor, 4-6, dar echipa reșițeană obține o diferență de 5 puncte, odată cu minutul 16, golurile fiind marcate de Marinela Pricop (4-7) și, de două ori, Adela Bochiș (4-8, 4-9).
Prima repriză a menținut, pe toată durata ei, echipa reșițeană în avantaj pe tabela de marcaj, echipa vizitatoare reușind să conducă și cu șase puncte diferență, 9-15, cu două minute înainte de finalul primelor 30 ale confruntării. La pauză, scorul a fost consemnat, în favoarea echipei reșițene, 11-16.

Timp de trei minute de la începerea reprizei secunde, cele două echipe nu reușesc să înscrie, dar, în minutul 33, Maria Bobu pune primul gol pe tabela de marcaj în dreptul echipei gazdă, 12-16. Prin Ștefania Roatiș, echipa reșițeană revine la o diferență de șase goluri, 12-18, minutul 37. Daiana Popan a marcat pentru Timișoara, 13-18, dar Cătălina Dumitrescu a refăcut diferența de șase puncte, 13-19. Mădălina Istrate și Maria Bobu au înscris pentru gazde și au redus diferența scorului, 15-19.
Din minutul 45, echipa reșițeană avea să obțină cea mai mare diferență de scor din acest joc, șapte „lungimi” de echipa timișoreană, 15-22, golurile fiind marcate de Cătălina Dumitrescu, Marinela Pricop și Iulia Bledea.
Între minutele 46 și 51, echipa timișoreană are o spectaculoasă revenire și se apropie la trei „lungimi” de formația reșițeană, 19-22, prin golurile marcate de Mădălina Istrate (de două ori) și Angela Juravle (7 metri).
A urmat un 7 metri apărat de Slavica Racar, Iulia Bledea nereușind să înscrie, dar, câteva minute mai târziu, vizitatoarele înscriu din aruncare de la 7 metri prin Rebeca Vlădășel, 19-23.
Florina Biro a redus diferența, 20-23, Gianina Vulpe a înscris pentru echipa reșițeană, 20-24, Angela Juravle și Mariana Șunei marcând ultimele două goluri, din acest meci, pentru echipa gazdă, 22-24. Marinela Pricop a marcat ultimul gol al acestui joc și a consfințit rezultatul final al confruntării, C.S. Universitatea de Vest Timișoara-C.S. Universitatea Reșița 22-25.

Pentru C.S. Universitatea de Vest Timișoara, au marcat: Mădălina Istrate (6 goluri), Angela Juravle (3 goluri), Florina Biro (două goluri), Mariana Șunei (două goluri), Carla Senciuc (două goluri), Loredana Kovacs (două goluri), Maria Bobu (două goluri), Daiana Popan (două goluri), Florentina Sârbu (un gol). Pentru echipa reșițeană, au marcat: Marinela Pricop (6 goluri), Rebeca Vlădășel (4 goluri), Iulia Bledea (3 goluri), Cătălina Dumitrescu (3 goluri), Alexandra Popescu (două goluri), Alina Cristea (două goluri), Ștefania Roatiș (două goluri), Gianina Vulpe (două goluri) Denisa Ion (un gol).

În urma rezultatului consemnat în această etapă a patra, C.S. Universitatea de Vest Timișoara se află pe locul 5 (penultimul) în clasamentul seriei D, cu 3 puncte, după patru etape. Etapa viitoare, „universitarele” timișorene vor evolua în deplasare, împotriva echipei C.S.M. Târgu Mureș, sâmbătă, 12 octombrie. În etapa a patra, echipa din Târgu Mureș s-a impus în deplasare, împotriva echipei C.S. Marta Baia Mare, 24-35 și a trecut pe primul loc în clasamentul seriei, cu un total de 10 puncte. Fostul lider, A.C.S. Crișul Chișineu-Criș urmează să-și dispute meciul din cadrul etapei a patra, sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 17, pe propriul parchet, împotriva echipei C.S. Universitatea Oradea.