Pentru început, amintim că în iulie 2019 se semna, de ADR Vest și Primăria Timișoara, contractul de finanțare pentru o creșă nouă pe Calea Bogdăneștilor, la intersecția cu strada Amzei. Proiectul avea o perioadă de implementare de 28 de luni, adică ar fi trebuit ca timișorenii să poată utiliza creșa în 2022.

S-a schimbat administrația, iar contractul de execuție a fost semnat cu constructorul în decembrie 2021. Durata de realizare a investiției a fost anunțată la momentul respectiv ca fiind de 20 de luni, adică vara/toamna lui 2023.

În noiembrie 2023, viceprimarul Ruben Lațcău anunța că la creșa de pe Bogdăneștilor s-a ajuns la faza finisajelor interioare și a lucrărilor de amenajare a curții.

În ianuarie 2024, primarul Dominic Fritz spunea la radio că „în vară, dacă totul decurge fără probleme, vom avea o creșă nouă, cu dotări moderne”.

După încă un an, în zilele noastre, avem o creșă nouă, pe care nu o folosește nimeni. Din clădire nu se aude nici un zvon de muncă la vreo instalație interioară, deși e zi de lucru și dimineață. Nici un oficial nu e prin preajmă să se pozeze cu creșa. Un pic de abur iese, totuși, de după un zid, ca dovadă că măcar o centrală termică funcționează. Restul e tăcere.