Oamenii de afaceri din județul Timiș încep să fie tot mai interesați de problematica securității muncii, o dovadă fiind și numărul destul de ridicat (aproape 200) al celor care au participat la seminarul organizat de Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în colaborare cu Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș. În județ există 35.000 de firme, cu aproximativ 300.000 de angajați, însă angajatorii continuă să ducă lipsă de forță de muncă calificată.

La seminarul de la Centrul Regional de Afaceri Timișoara s-au prezentat ultimele modificări din legislația muncii, reglementările privind accidentele de muncă, dar și noutățile referitoare la Registrul Național al Salariaților.

„Prevenția este foarte importantă, pentru că din moment ce omul de afaceri este informat, atunci poate decide în cunoștință de cauză”, a declarat Florica Chiriță, președintele CCIAT.

La rândul său, Ileana Mogoșeanu, inspector-șef al ITM Timiș, a precizat care este cea mai mare noutate a acestui an: „Începând din luna martie, fiecare angajat poate să își afle tot istoricul privind activitatea, ca urmare a registrului general, noua versiune revisal”.

Evenimentul se înscrie în programul CCIA Timiș de informare și instruire a agenților economici cu privire la reglementări legislative în diferite sectoare de activitate, organizat în colaborare cu serviciile publice deconcentrate din teritoriu, sub egida Instituţiei Prefectului Judeţul Timiş.

În cursul anului trecut, au fost organizate nouă astfel de seminarii la care au participat peste 650 de agenți economici.