Arta bănățeană ajunge, din nou, pe simezele unui spațiu destinat frumosului, din afara României. Este vorba despre Galeria „Art IX-XI” din Budapesta (bulevardul Bartók Béla, nr. 1), care va găzdui vernisajul expoziției colective „Artiști plastici din Banat”. Evenimentul va avea loc duminică, 15 februarie 2015, de la ora 18, expoziţia rămânând deschisă până în data de 1 martie 2015.
Expoziția cuprinde câte o lucrare a 42 de creatori de frumos profesioniști, de la pictori și graficieni – la sculptori, artiști decorativi și nu numai. Cuvântul de deschidere va fi rostit de criticul de artă Ioan Szekernyés, preşedintele Filialei din Timişoara a Uniunii Artiștilor Plastici (UAP). La vernisaj va participa şi o delegaţie de 15-18 expozanţi, iar artiștii sunt timișoreni și lugojeni, membrii UAP. Curatorul expoziției va fi pictorul Viorel Cosor.
La ediția din 2014 a Salonului Anual al Artelor Vizuale, Ioan Szekernyés – președintele UAP, filiala Timișoara – spunea că „Primul Salon bănățean al
artelor frumoase a fost organizat cu 85 de ani în urmă, în 1930, în orașul de pe Bega. Premiile oferite de către organizatori au fost conferite tinerilor artiști de atunci: sculptorul Romul Ladea, graficianul Julius Podlipny și pictorului Franz Ferch. Prin activitatea și operele lor, ei au devenit personalități de funte. Expoziția se înscrie într-o tradiție de șapte decenii și jumătate. Ediția 2014 oglindește și exprimă starea, potențialul și nivelul artelor vizuale din sud-vestul României. Ea ne demonstrează modul, disponibilitatea și capacitatea prin care creatorii de frumos se străduiesc să facă față exigențelor actuale și cerințelor artei contemporane”.
Deși orașul de pe Bega nu are, încă, o sală multifuncțională pentru organizarea și desfășurarea evenimentelor artistice de anvergură, creatorii de
frumos atât din Timișoara, cât și din vestul țării, continuă să ducă mai departe tradiția multor tipuri de arte.
Timișorenii încă mai pot vizita Salonul Anual al Artelor Vizuale la Muzeul de Artă, până în data de 5 martie 2015 (marți – duminică, între orele 10 -18).
A. V. STOICA

