
Caius Lungu, în vârstă de 36 de ani, fost jucător de fotbal în prima ligă a României și fost jucător al mai multor echipe timișene, a murit astăzi la spital, după ce dimineață i s-a făcut rău pe stradă.
Conform IPJ Timiș, „în dimineața zilei de 23 iulie 2025, în jurul orei 08:57, polițiștii au fost sesizați de către medicul de gardă al unei unități medicale din Timișoara cu privire la faptul că la Unitatea de Primiri Urgențe a fost adus un bărbat în stare de inconștiență. Deși personalul medical a aplicat imediat manevrele de resuscitare, din păcate, a fost declarat decesul acestuia.
În urma primelor cercetări a reușit faptul că, un echipaj SMURD din cadrul ISU Banat a transportat de la intersecția străzilor Grigore Alexandrescu cu Calea Bogdaneștilor un bărbat de 36 de ani, în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate după ce i s-ar fi făcut rău.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă și continuă cercetările pentru stabilirea împrejurărilor în care a avut loc evenimentul și dispunerea măsurilor legale care se impun”.
Mesaje de condoleanțe au transmis cluburile timișorene Ripensia și Auto, acolo unde Caius Lungu a evoluat, dar și Asociație Județeană de Fotbal Timiș.

