După un an și aproape șase luni, rugby-ul a revenit la Timișoara. A revenit cu mare sete, cu spectatori în tribune, cu un joc disputat și echilibrat, pe un teren al stadionului „Gheorghe Rășcanu” foarte bun, cu marcaje albe foarte pronunţate și cu atmosfera unui joc desprins din rândul celor de mare interes, C.S. S.C.M. Timișoara și C.S.A. Steaua București, meci ce a contat pentru cea de-a patra etapă a campionatului naţional de rugby seniori al României, ediţia 2021.
Privit în ansamblu, jocul nu a fost unul foarte spectaculos, însă viu disputat, cu multă risipă de energie din partea sportivilor aflaţi în confruntare și cu un public care a răsplătit cu aplauze unele faze de joc, dar și evoluţia celor două echipe, la final.
În minutul 9, oaspeţii au obţinut o lovitură de penalitate pe care mijlocașul la deschidere, Tudor Boldor, avea s-o rateze, dar, tot el, în minutul 14, a reușit deschiderea scorului prin transformarea unei lovituri de penalitate. Steaua conducea, 3-0.
În minutul 21, gazdele execută o lovitură de penalitate prin mijlocașul la deschidere, Florin Vlaicu, de la 25 de metri lateral stânga, însă mingea nu trece printre beţe. Mai târziu, prin minutul 29, Florin Vlaicu restabilește egalitatea, 3-3, în urma unei lovituri de penalitate executată din poziţie centrală.
În minutul 33, oaspeţii preiau conducerea scorului, 3-6, lovitura de penalitate executată de Tudor Boldor avea să readucă echipa bucureșteană în avantaj.
După 40 de minute, oaspeţii intrau la vestiare în avantaj, dar nu a lipsit mult ca rezultatul primei reprize să fie consemnat egal, Florin Vlaicu irosind o lovitura de penalitate executată de la aproximativ 35 de metri lateral stânga, mingea fiind trimisă pe lângă bară, în chiar ultimul minut al primei părţi.
În primul minut al părții secunde, Florin Vlaicu reușea conversia unei lovituri de penalitate, 6-6, această reușită dând, parcă, mai multă siguranţă echipei vicecampioane, iar la scurt timp înscria primul eseu al acestei partide. Fundașul Ionel Melinte a recuperat un balon de la echipa adversă în jumătatea de teren a Timișoarei și a plecat pe contraatac. A intrat în terenul advers, a pasat în stânga, chiar în margine, lui Stephen Shennen, aripa timișoreană reușind un sprint spectaculos până în terenul de ţintă advers. Eseul a fost convertit de Florin Vlaicu, iar C.S. S.C.M. Timișoara conducea prima dată în acest joc, 13-6.
Văzându-se condus, liderul la zi din clasamentul SuperLigii, a pornit ofensiva și la scurt timp de la primirea eseului a egalat. Centrul Jone Nasalo a prins balonul și a pornit în sprint spre terenul de ţintă al Timișoarei, reușind un eseu spectaculos, printre o apărare a Timișoarei încă sub reușita eseului lui Stephen Shennen. Conversia eseului bucureștean a fost reușită de Daniel Plai.
După restabilirea egalităţii scorului, rugby-știi celor două echipe aveau să-și înteţească greșlile, apărând astfel loviturile de penalitate. Florin Vlaicu a ratat o lovitură de penalitate, în minutul 54, iar câteva minute mai târziu, Daniel Plai a făcut la fel, trimiţând balonul în bară.
Din minutul 71, Steaua rămânea în inferioritate numerică, fundașul Sioeli Lama, după un blocaj neregulamentar la Ionel Melinte, a primit cartonașul galben. Timișoara avea să obţină o nouă lovitură de penalitate, dar aceasta va fi ratată, Ionel Melinte nereușind să trimită printre beţe de la aproximativ 40 metri de buturile adverse, lateral stânga. Mai târziu, Steaua avea să beneficieze de o lovitură de penalitate, executată de la 22 metri de buturile bănățene, din lateral dreapta, de Daniel Plai, dar fără efect în scor.
Kamil Sobota, după un placaj periculos pe linia de 40 primește cartonașul galben, fiind eliminat din joc, în minutul 77. Se juca, Timișoara, în «15», Steaua, în «13».
Fundașul Lama Sioeli a revenit pe teren, din minutul 80, iar echipa bucureșteană s-a instalat în jumătatea gazdelor. O șarjă ofensivă a mijlocașului la grămadă Florin Surugiu, în 22-ul timișorean, i-a adus blocaj din partea lui Feofakai Holoia, numărul 8 de la echipa bănăţeană primind „galben” pentru intrare și eliminare de pe terenul de joc, astfel, cele două combatante încheiau disputa lor, «14» la «14».
Finalul jocului a fost mai bine gestionat de echipa bucureșteană, iar la ultima fază a disputei, Daniel Plai, de la 22 metri, lateral stânga, ratează lovitura de penalitate care ar fi putut aduce succesul team-ului pentru care evoluează, dar, n-a fost să fie, iar la finalul celor 80 de minute, scorul a fost egal, 13-13.

La startul jocului, echipele de pe terenul de joc au inclus următorii rugby-ști:
C.S. S.C.M. Timișoara: Sikote Joji, Mosese Diego - Eugen Căpăţînă - Lucian Mureșan, Valentin Popîrlan - Sean Morrell, Vlad Neculau (C) - Feofakai Holoia - Gabriel Rupanu - Florin Vlaicu - Vaovasa Hinckley, Tevita Manumua - Stephen Shennen, Marius Simionescu - Ionel Melinte. Antrenor, Valentin Calafeteanu.
C.S.A. Steaua București: Savin Alexandru, Vlad Bădălicescu - Florin Bărdașu - Matthew Tweedle, Kamil Sobota - Moyake Kuselo, Damian Strătilă - Eseria Vueti (C) - Florin Surugiu - Tudor Boldor - Vlăduţ Popa, Jone Nasalo - Ionuţ Dumitru, Robert Neagu - Lam Sioeli. Antrenor, Dănuţ Dumbravă.

„Puteam să câștigăm și noi, puteau să câștige și cei de la Timișoara, dar un meci, până la urmă, se decide în teren. A fost egal. Suntem mulţumiţi și noi și ei, cred. La ritmul în care s-a jucat și la felul în care s-a jucat... Așa că plecăm optimiști în viitor. Am încercat să respectăm cât mai mult proiectul de joc. În unele situaţii s-a întâmplat să nu ne iasă ce ne-am propus, dar, până la urmă, ăsta este rugby-ul. Încercăm și vedem ce se-ntâmplă pe viitor, ca să putem să remediem. Dar, meciul ăsta a fost un punct pozitiv pentru noi.
Într-adevăr, s-a simțit vibe-ul ăsta în tribună, țipetele, încurajările, și este ceva foarte frumos. Sper ca pe viitor să vină lumea la sport. Asta ne dorim toți”, a declarat, la finalul jocului, antrenorul echipei militare, Dănuţ Dumbravă.

„Despre meci, un meci atât de echilibrat! Au fost atâtea penalităţi ratate și de o parte și de cealaltă și, cred că, concluzia finală e că, puteam să și pierdem, puteam să și câștigăm. Am avut multe momente când trebuia să finalizăm la ei în «22», trebuia să fim mai cinici, trebuia să ţinem mai mult de balon, trebuia să stăm mai mult în structură, însă, lucrurile acestea se pot îmbunătăţi. Important este că astăzi băieţii au arătat potenţial, au arătat o acţiune și-o dăruire pentru echipă, pentru că așa le-am transmis înainte de meci, astăzi îmi doresc ca echipa să fie mai presus decât individul.
Cu siguranţă, pentru jucători a fost un boost. Le mulţumim tuturor celor care au venit alături de echipa noastră, alături de rugby-ul timișorean. Ne era dor să jucăm aici cu oameni de-ai casei”, a declarat, la finalul confruntării, antrenorul echipei bănăţene, Valentin Calafeteanu.

C.S. S.C.M. Timișoara a încheiat o evoluţie mulţumitoare, de-a lungul acestui joc, carenţele fiind vizibile la capitolul forţă, rugby-știi echipei vicecampioane nereușind să străpungă apărarea-zid a oaspeţilor pentru a intra în 22-ul advers. De asemenea, echipa timișoreană a făcut vizibilă o anumită lipsă de comunicare pe terenul de joc, preferând prima opţiune la executarea loviturilor de pedeapsă, chiar dacă rugbystul desemnat pentru a executa încă de la vestiare, s-a dovedit a fi neinspirat la aceste executii. Deși a ratat în două rânduri lovituri de pedeapsă, nu s-a recurs pentru următoarele lovituri de penalitate la opţiunea a doua sau chiar a treia. Un bun joc de echipă pentru Timișoara, rar ieșind în evidenţă câte vreo sclipire individuală.
Steaua București a practicat un joc în care parcă a reușit mai bine tranziţia de la ofensivă la defenisivă, apărarea fiind una foarte solidă, greu de pătruns, iar ofensiva a fost una decisă, care a ţinut sub presiune defenisiva adversă.
Cu un total de 8 puncte, C.S. S.C.M. Timișoara se menţine, după acest joc, pe locul 4 al clasamentului, având un meci mai puţin disputat (cel cu A.C.S. Tomitanii Constanţa, din prima etapă). Etapa viitoare, C.S. S.C.M. Timișoara va evolua la București, sâmbătă, 22 mai, împotriva echipei de pe locul 3, C.S. Dinamo.

Cornel Seracin